Fyra matcher återstår av Ettan Norra. Imorgon kväll väntar bortamöte med IFK Stocksund. ESK kommer stärkta av segern mot Hammarby TFF och siktar på att bygga vidare på den positiva trenden.
ESK går in i slutspurten som tabellfemma med 45 poäng. Efter 0–1-segern borta mot Hammarby TFF har laget fått ytterligare självförtroende och vill nu bygga vidare på den positiva trenden.
Mattias Özgüns första mål för säsongen blev matchens enda, men segern grundlades framför allt genom en stark laginsats. Trots att ESK saknade Hadi Noori, Andres Omondi och Paul Osama lyckades laget ta tre viktiga poäng. Flera inhoppare bidrog dessutom till att laget kunde hålla undan och säkra segern – ett styrkebesked inför säsongens fyra avslutande omgångar.
Wenderyd: ”Tabellen får inte lura oss”
Imorgon kväll väntar IFK Stocksund på Danderyds gymnasiums IP. Hemmalaget ligger sist i tabellen med 15 poäng efter 26 omgångar och är i praktiken redan klara för nedflyttning till division 2. Stocksund kommer närmast från en 3–0-förlust mot Sollentuna FK och har fyra förluster och en oavgjord på sina fem senaste matcher.
Men trots tabelläget vill ESK:s huvudtränare Niklas Wenderyd inte att laget underskattar motståndet.
– Jag tycker att Stocksund har imponerat. Det finns mycket kvalitet i laget, och trots deras tabellplacering har de flera spelare som gjort många poäng och mål. De ligger faktiskt i toppen av tabellen vad gäller antal gjorda mål. Marginalerna har inte riktigt varit på deras sida. De spelar bra fotboll men har tappat poäng i matcher där fasta situationer varit avgörande.
ESK har samtidigt tre vinster, en oavgjord och en förlust på sina fem senaste matcher. Wenderyd räknar med en sevärd match mellan två lag som gärna spelar fotboll.
– Det brukar bli bra och roliga matcher mot Stocksund. Det är två spelande lag med tekniska spelare, så det ska bli en kul match. Vi åker dit för att göra en bra prestation.
Vill fortsätta på den positiva trenden
Efter den starka insatsen mot Hammarby TFF vill Wenderyd se laget fortsätta på samma väg.
– Det ska bli kul att följa upp söndagens match, där vi gjorde en bra prestation. Vi vill fortsätta på det positiva tåget och göra en ny bra match.
Samtidigt är han tydlig med att bortamatchen kräver rätt inställning från start.
– Det är ingen lätt bortamatch mot Stocksund, och tabellen får inte lura oss. Vi är på en bra plats som lag och har varit solida i två matcher i rad. Det vill vi gärna fortsätta med.
Offensiv kvalitet i båda lagen
En intressant duell väntar mellan lagens offensiva nyckelspelare. ESK:s Hadi Noori är tillbaka efter sin avstängning och har gjort elva mål i serien. Lika många mål har Stocksunds Yosef Rauf noterats för.
Stocksund har dessutom ytterligare offensiv spets i Langston Jasper Wennerlind, som stått för åtta mål och nio assist under säsongen. Det finns med andra ord gott om offensiv kvalitet hos hemmalaget, trots den utsatta tabellplaceringen.
För ESK handlar det om att komma upp i nivå, visa rätt inställning från första minuten och ta vara på möjligheten att stärka sin tabellplacering ytterligare. Med tolv poäng kvar att spela om finns fortfarande mycket att spela för.
Efter morgondagens bortamatch återstår tre matcher, varav två på hemmaplan. Målet är tydligt: att bygga vidare på segern mot Hammarby TFF och avsluta säsongen starkt.
Matchinformation
IFK Stocksund – ESK
Datum: Fredag 16 oktober
Avspark: 19.30
Plats: Danderyds gymnasiums IP
Kan du inte se matchen på plats? Följ den live på: Ettanplay
ESK:s återstående matcher i Ettan Norra
16 oktober: IFK Stocksund – ESK
25 oktober: ESK – Piteå IF
1 november: ESK – FC Järfälla
8 november: AFC Eskilstuna – ESK

