Tre omgångar återstår av norrettan och det är ett riktigt getingbo när det gäller kampen om kvalplatsen till Superettan. Det är sex lag inom sex poäng.
Vi spelar på söndag klockan 16.00 hemma på C-plan mot Piteå IF. Ett lag som kämpar om att undvika nedflyttning.
Lagen som krigar om kvalplatsen (FC Stockholm är redan klara seriesegrare) är AFC Eskilstuna, Hammarby TFF, Arlanda, vi, FBK Karlstad och Karlstad IF.
I fredagskväll spelade Hammarby TFF 2-2 mot Järfälla.
Även i botten är det tufft. IFK Stocksund är redan ur, men både Piteå och Järfälla har chansen att rädda sig kvar eller få kvalspela.
Vasalund och Sollentuna är också med i bottenstriden.
För oss är det alltså Piteå som gäller på söndag. Ett lag som vi besegrade i våras borta med 2-0 efter mål av Hadi Noori och Lucky Nwafor.
– Vi kommer med gott självförtroende inför matchen, säger tränaren Niklas Wenderyd. Senast mot IFK Stocksund gjorde vi en stark insats och vann med klara 3-1.
– Det tar vi med oss inför matchen mot Piteå, som är ett tungt lag att möta. De är fysiskt starka och bra på fasta situationer.
– Det kommer inte att bli någon lätt match, säger Wenderyd. De krigar med näbbar och klor för att rädda sig kvar.
Hur är läget i truppen i dag?
– Det är bra, säger Niklas Wenderyd. El Hadji Fallou dras med en lårskada och saknas. Annars är alla tillgängliga, om inget händer i sista stund.
Bildtext: ”Vi kommer med starkt självförtroende inför Piteå-matchen”, säger tränaren Niklas Wenderyd. Foto: ESK

