Efter en stark vårsäsong är ESK tillbaka i träning. Nu väntar två träningsmatcher innan Ettan Norra återstartar – och därefter en spännande augusti med flera viktiga matcher och Svenska Cupen på Enavallen.
Efter två veckors sommarledighet är ESK tillbaka på träningsplanen och förberedelserna inför höstsäsongen är i full gång. Laget avslutade våren på 25 poäng och ligger på en femteplats i Ettan Norra, med tät kontakt med topplagen.
– Ska jag summera våren så kan jag inte vara annat än nöjd. Vi har tagit stora steg hela tiden, säger huvudtränare Niklas Wenderyd.
Under veckan har laget tränat intensivt med stort fokus på den fysiska delen för att lägga grunden inför höstens utmaningar.
– Grabbarna tränar varje dag den här veckan. De tränar stenhårt. Vi har haft en otroligt tuff fysisk träningsperiod och det ska ge oss en bra grund inför hösten. Spelarna kommer säkert att ha lite tunga ben, men det är precis så vi vill ha det just nu.
Först väntar träningsmatch mot Skiljebo SK på Hamre IP imorgon lördag klockan 13.00. Skiljebo ligger tvåa i Division 2 Norra Svealand och har flera tidigare ESK-spelare i truppen, bland annat Alexander Littlewood, Edwin Nore och Elis Persson.
För ESK handlar matchen framför allt om att få värdefull speltid och träning i matchtempo.
– Alla som är uttagna kommer att spela minst 40 minuter. Det är skönt att få träna i matchtempo och vi kommer att spela med två mixade startelvor.
Efter Skiljebo väntar ytterligare en värdemätare när Hammarby TFF gästar Enavallen den 25 juli klockan 14.00.
Seriespelet återupptas den 2 augusti med en tuff bortamatch mot tabelltvåan IF Karlstad Fotboll. Därefter väntar hemmamatch mot Karlbergs BK innan ESK återigen reser till Karlstad för möte med FBK Karlstad.
– Höstsäsongens första seriematch blir en riktigt tuff utmaning mot IF Karlstad. Sedan möter vi Karlberg, som har fått en ny tränare och säkert kommer med ny energi in i truppen. Det blir en spännande start på hösten.
Den 19 augusti väntar dessutom en av årets stora höjdpunkter när allsvenska Västerås SK gästar Enavallen i Svenska Cupens andra omgång.
– Vi har allt att vinna. Det blir fina referenser för våra spelare som får känna på ett högre tempo, ett mer fysiskt spel och motstånd av hög kvalitet. Det är en fantastisk möjlighet för både laget och föreningen. Vi hoppas på en riktigt fin publikmatch mot Västerås SK.
Avslutningsvis skickar huvudtränaren en tydlig uppmaning till ESK:s supportrar.
– Jag hoppas verkligen att Enköpingspubliken hittar till Enavallen och stöttar laget. Grabbarna tränar stenhårt varje dag och de förtjänar allt stöd de kan få.
Biljetterna till Svenska Cup-matchen mot Västerås SK den 19 augusti är nu släppta. Vi hoppas på en riktig publikfest på Enavallen.

