ESK Fotboll genomför organisatoriska förändringar
Enköpings SK Fotboll har under den senaste tiden genomfört organisatoriska förändringar som en del av föreningens fortsatta utveckling.
Bakgrunden är att föreningen under en längre tid inte har nått de förväntningar som funnits avseende marknadsarbete, kommersiell utveckling och strategisk riktning. Styrelsen har därför bedömt att förändringar behöver genomföras för att stärka organisationen och skapa bättre förutsättningar för föreningens fortsatta utveckling. I samband med detta har Pelle Johansson valt att lämna sina uppdrag i föreningen.
Styrelsen vill rikta ett varmt tack till Pelle Johansson för hans insatser för ESK Fotboll under många år och i flera olika roller. Hans engagemang och arbete har varit betydelsefullt för föreningen.
Styrelsen vill samtidigt tydliggöra att den inte delar den bild av föreningens situation, ekonomi och beslutsfattande som har framförts offentligt den senaste tiden.
Liksom många föreningar på den här nivån verkar ESK Fotboll i en ekonomiskt krävande miljö, där ökade sportsliga ambitioner också ställer högre krav på organisation, kommersiell utveckling och långsiktiga intäkter. Styrelsen arbetar därför målmedvetet med åtgärder för att stärka föreningens ekonomi och skapa bättre förutsättningar för en hållbar utveckling.
Under de senaste åren har ESK Fotboll haft en stark sportslig utveckling. Föreningen har avancerat genom seriesystemet, omsättningen har ökat och flera spelare har utvecklats och gått vidare till klubbar på hög nivå, både i Sverige och internationellt.
Den utvecklingen ställer nya krav på föreningens organisation. Styrelsens bedömning är att ESK Fotboll nu behöver ett mer strukturerat, professionellt och affärsmässigt arbetssätt, där den kommersiella utvecklingen stärks i takt med den sportsliga.
Mot den bakgrunden har styrelsen beslutat att förstärka föreningens försäljnings- och marknadsarbete. En ny marknadsgrupp har bildats med uppdrag att utveckla ESK Fotbolls kommersiella arbete, stärka relationerna med befintliga och nya partners samt skapa ökade intäkter till föreningen.
Styrelsen vill också vara tydlig med att ingen har tvingats lämna ESK Fotboll. De förändringar som har skett har varit respektive persons eget beslut.
– Det har funnits olika uppfattningar om vilken väg ESK Fotboll ska ta. Så kan det vara i en förening som växer och utvecklas. Styrelsens ansvar är att leda föreningen, fatta beslut och säkerställa att verksamheten drivs långsiktigt och ansvarsfullt. Nu lägger vi den här frågan bakom oss och fokuserar fullt ut på att utveckla ESK Fotboll, säger Tommy Karlsson, ordförande i Enköpings SK Fotboll.
Styrelsen står enig bakom sportchef Ali Fares och ledarstaben, som efter en stark vårsäsong fortsätter arbetet med att utveckla den sportsliga verksamheten.
– Vi underskattar inte de utmaningar vi står inför, men vi ser också stora möjligheter. ESK Fotboll har tagit viktiga steg sportsligt och nu behöver organisationen utvecklas i samma riktning. Tillsammans med våra medlemmar, partners och ideella krafter ska vi stärka ekonomin, utveckla verksamheten och bygga en stabil, professionell och långsiktigt hållbar förening. Vi är övertygade om att den organisatoriska förändring som nu genomförs kommer att göra ESK Fotboll starkare och ge föreningen bättre förutsättningar för framtiden, säger Tommy Karlsson.
Styrelsen, den sportsliga ledningen och föreningens ideella krafter arbetar nu tillsammans med fullt fokus på att utveckla ESK Fotboll och skapa bästa möjliga förutsättningar för föreningens framtid.
Styrelsen
Enköpings SK Fotboll
