jun 14, 2026 | A-laget

Nära seger mot Vasalund

Vi spelade 1-1 (1-0) i hemmamötet med Vasalund på söndagseftermiddagen. I en ganska jämn match, men där det kändes att det var vi (om något lag) som skulle vunnit.

– Ja, det tycker jag nog, säger vår tränare Niklas Wenderyd efter matchen. Vi gjorde en stabil och solid match rakt igenom, tycker jag.
Ja, ser vi till den första halvleken så var det definitivt vi som höll i taktpinnen.
Båda lagen skapade lite halvchanser inledningsvis. Vasalund, hade några tunga skott, som dock inte träffade målet.
I 23:e minuten tvingades Oscar Kihlgren utgå på grund av en lårskada. Han ersattes på förtjänstfullt sätt av unge Hugo Norrlin.
Vi hade mycket boll och också vassa omställningar.
Bland annat var Andres Omondi när vi två tillfällen under halvleken.
Vi skulle trots allt gå till pausledning med 1-0.
Efter bra spel drev Hadi Noori in i straffområdet. Sköt ett skott som täcktes av gästernas försvar. Men där dök Axel Lundgren upp och sköt via en Vasalundsfot förbi Theo Graasvoll i gästernas mål.
Ledningen kändes fullt rättvis.
I den andra jämnas Vasalund ut spelet. Och det hände grejer åt båda håll.
Första chansen skapade Prince Amos i 57:e minuten. Hans skott räddades dock snyggt av Astor till hörna.
I minuten senare var vi ytterst nära 2-0. Astor uppfattade att Lucky Nwafor var i ett fint läge. Hittade honom med en utspark. Lucky tog ned bollen vid halv planen och vände sig om och sköt över gästernas målvakt, som stod långt ut. Men bollen gick i insidan av ena stolpen och ut.
Minuten efter det var Vasalund nära kvittering, men Astor stod för en kvalificerad räddning och tippade bollen i ribban och ut.
Men kvitteringen kom strax efteråt. I en tilltrasslad situation i vårt straffområde nådde bollen Marko Nilic som tryckte in 1-1.
In i slutet av matchen kom Felix Johansson och Paul Osama. D bytte av Lucky Nwafor och Andres Omondi.
På övertid drog Axel Lundgren på sig sin tredje varning och är avstängd mot Umeå hemma nästa söndag.
Matchens sista möjlighet var vår och vilket läge det blev.
Kimmen Nennesson sköt ett tungt skott i 95:e minuten. Målvakten räddade, men på returen dök Felix Johansson upp men lyfte bollen precis över ribban.
– Jättetungt, säger Felix efter matchen. Det hade ju varit så kul att få avgöra.
Felix har varit borta en längre tid på grund, men är nu tillbaka och fick hoppa in. Hur känns det i kroppen efter första matchen?
– Den känns jättebra, säger han. Men huvudet känns sämre efter missen.
Tränaren Wenderyd var trots allt ganska nöjd med matchen.
– Ja, vi gör det bra, säger han. Visst hade man velat haft alla tre poängen, men nu blev det en och det tar vi.
– Nu får snabbt samla ihop oss och se över våra skadade och slitna spelare. På onsdag ärt det dags igen.
Då möter vi division 2-laget Rågsved i cupen på Hagsätra IP. En seger där skulle betyda jättemycket. Då får vi nämligen allsvenskt motstånd (Västerås SKL hemma) i nästa omgång.
Laget: Victor Astor – Mohammed Belouchi, Filiph Ededahl, Mattias Özgün, Alexi Hughes – Axel Lundgren, Oscar Kihlgren (23). Hadi Noorio, Kimmen Nennesson – Andres Omondi (84), Lucky Nwafor (74).
Ersättare: Theo Kvist, William Björk, Felix Johansson (74), Joel Zucco, Paul Osama (84), Hugo Norrlin (23), El Hadji Fallou.

Bildtext: Axel Lundgren gjorde vårt mål i 1-1-matchen mot Vasalund. Foto: Ulf Söderholm