På fredag kväll är det dags igen. Då möter vi Karlberg på Kristinebergs IP i Stockholm. Ett Karlberg, som precis som vi, inledde seriespelet med en seger.
Karlbergs BK slutade nia förra säsongen med 39 inspelade poäng. Vi kom elva med 36 poäng. Vi spelade 1-1 borta, men vann hemma med 4-2.
I premiären besegrade Karlberg Sollentuna borta med 1-0.
– De fick, precis som vi, en bra start på säsongen, säger vår tränare Niklas Wenderyd. Det är ett solitt lag som är disciplinerat bakåt med många individuellt duktiga spelare.
– Jag har sett några av deras matcher här under våren och tycker att jag har ganska bra koll på dem. Men det kommer att bli tufft, så det gäller verkligen att vi är på tå hela matchen.
Vi själva inledde med 3-2-seger hemma mot IFK Stocksund. De var en match med två ansikten.
Visserligen tog vi ledningen med 1-0, då Alexander Persson Njie nickade in en hörna. Men sedan tog Stocksund över och vände till 2-1 före paus.
I andra halvlek kom vi ut som ett helt annat lag och vände till seger efter mål av Hadi Noori (straff) och Isak Bråholm (kanon i ena krysset).
– Den andra halvleken var mycket bra från vår sida och vi hade bud på ytterligare ett antal mål, säger Wenderyd.
Visst var det så. Vi hade ett skott i ribban av Axel Lundgren, skott i stolpen av både Hadi Noori och Hugo Norrlin.
Hur är läget i truppen inför matchen?
– Bra. Vi har samlat ihop oss efter matchen och alla spelarna ska vara tillgängliga för spel, om vi bortser från Theo Kvist, Lucky Nwafor och Feleix Johansson, som saknades senast.
Bildtext: Alexander Persson Njie nickade in 1-0 till oss mot IFK Stocksund. Foto: Ulf Söderholm

