maj 25, 2025 | A-laget

Tidiga mål sänkte ESK

ESK föll med 3–1 borta mot FC Stockholm under lördagseftermiddagen, efter en tung start där hemmalaget tog ledningen redan i tredje minuten. Linus Zetterström satte 3-1 i slutminuten.

Startelvan:Nils Öhrn SinnerstadMattias Özgün (72’)Axel LundgrenEdwin NoreEmil Özkan (86’)Linus ZetterströmAlexander Hughes (86’)Alexander Persson NjieAndreas Hansen (63’)Oscar KihlgrenLinus Järeteg (63’)

Byten:Daniel Norrby (63’)Kevin Filling (63’)William Björk (72’)Anton Kreuger (86’)Axel Sveijer (86’)

Det blev en svettig lördagseftermiddag på Hammarby IP för ESK som gästade FC Stockholm i Ettan Norra. Redan i matchens tredje minut satte Emmanuel Onotu tonen när han snurrade upp ESK-försvaret och skickade in 1–0. En mardrömsstart som ESK aldrig riktigt repade sig från.

Matchen var fysisk och kantad av avblåsningar. Trots några halvchanser – som Linus Zetterströms cykelsparksförsök efter ett inlägg från Alexander Hughes – lyckades ESK inte hota på riktigt.

I andra halvlek fortsatte problemen. Magnus Eriksson smällde in 2–0 på en frispark i den 48:e minuten, och bara några minuter senare fyllde Lukas Sunesson på med 3–0 efter ett inspel från kanten.

ESK försökte ändra matchbilden med flera byten. Bland annat gjorde AIK-lånet Kevin Filling entré tillsammans med Daniel Norrby i 63:e minuten. Men FC Stockholm kontrollerade tempot och släppte sällan till några större farligheter.

I slutminuterna fick ESK till slut utdelning. Linus Zetterström nickade in 3–1 i den 89:e minuten, men det var för sent för att rubba hemmalagets seger.

I mål stod Nils Öhrn Sinnerstad i frånvaron av skadade Gustaf Persson, medan målvaktstränaren Henrik ”Henkan” Johansson satt med som backup på bänken. Skador och avbräck har tvingat ESK att tänka nytt, AIK-lånen Kevin Filling och Linus Järeteg fick göra debut i ESK.

Efter matchen var Järeteg självkritisk: – Det känns som att vi inte kommer till så många lägen och vi släpper till lite för mycket i början. Det är surt att vi inte kunde skapa mer, sa han.

Trots förlusten var han glad över sin debut i seniorfotboll: – Det är jättekul. Det är roligt att få spela seniorfotboll.

För ESK gäller det nu att slicka såren och hitta vägar framåt – helst utan att behöva jaga efter tidiga baklängesmål.

ESKs nästa match är nu på onsdag hemma på Enavallen då Stocksund gästar oss, matchstart 19:00.