På lördagseftermiddagen åker vi till Enskede IP för match mot Enskede.
En nog så svår uppgift.
– Visst är det så, säger tränaren Henrik Norrström. Men vi åker dit med en positiv känsla i gruppen och gör vi ett hundraprocentigt jobb har vi goda möjligheter till nya poäng.
Enskede ligger just nu sexa i serien med 20 inspelade poäng. Det är tio mer än oss, men de har en match mer spelad.
De har gjort 25 mål. Fabakary Sanneh är lagets bäste målskytt med fem fullträffar. Joel Embring och Jonathan Skoglund har nätat fyra gånger vardera.
Enskede har släppt in 29 mål.
I veckan fick vi klart med fyra nya spelare. Kenneth Carlie, Abdo Barhe och Jason Muzvidziwa är alla tre spelklara och aktuella för matchen mot Enskede, medan Leonardo Garroz inte är spelklar förrän den 21 september.
Tillbaka i truppen efter skador är Linus Sjöberg och Linus Zetterström.
Saknas gör Calle Siljander, Martin Lönneberg, Micael Thukanen och Andreas Johansson på grund av skador och sjukdom.
Saknas gör också Ibat Younis som är avstängd efter tre gula kort.

